فناوری برتر هزاره سوم - ایران - مشهد

مشاور فناوری اطلاعات

آموزش ساخت قالب وردپرس (قسمت چهارم)

آموزش ساخت قالب وردپرس (قسمت چهارم)

آموزش ساخت قالب وردپرس (قسمت چهارم)

در گذشته در پست آموزش ساخت قالب وردپرس (قسمت اول) به پیش نیازهای طراحی قالب وردپرس و در قسمت دوم آموزش ساخت قالب وردپرس به ساخت ساختار اچ تی ام ال پوسته و ساخت فایلهای footer.php و header.php پرداختیم . در قسمت سوم آموزش ساخت قالب وردپرس هم بر روی بخش هدر سایت متمرکز بودیم و کاره header سایت را به پایان رساندیم. در این قسمت به کامل کردن فایل index.php میپردازیم.

اتمام فایل ایندکس

بدون شک فایل index.php مهمترین فایل کاری است. اگر این فایل به دقت طراحی و کد شود تاثیر بی نظیری در کارکرد سایر بخش های پوسته خواهد داشت. هرگز از هیچ تلاشی برای بدون ایراد کردن فایل index دریغ نکنید.

حلقه یا همان Loop معروف

در مورد حلقه شاید خیلی شنیده باشید . فایل مهم index.php با حلقه شروع و به اتمام می رسد. بدون حلقه شما در اصل هیچ چیز نخواهید داشت و تمام زحمات شما بدون نتیجه خواهد بود. حالا این کد حلقه که اینقدر مهم است چه شکلی است

شاید تعجب کرده باشید که چگونه کد به این سادگی نقش به این مهمی ایفا می کند ؟ تا هنگامی که در بانک اطلاعاتی خود نوشته و اطلاعاتی دارید این حلقه فعالیت می کند تا تمامی محتوای بانک اطلاعاتی را استخراج و به میل و سلیقه ما نمایش دهد.

حالا وارد بخش عملی کار شویم. کد زیر مربوط به حلقه است.آنرا در پوسته خود و در div به نام content# قرار می دهیم. این div همان طور که در جریان هستید در فایل index.php قرار دارد.

در این کد با کمک یک حلقه مطالب موجود در بانک اطلاعاتی را استخراج می کنیم و به صورت یک لیست آنها را نمایش می دهیم. برای این کار از تگ های خود وردپرس مانند ()the_excerpt  استفاده شده است. در واقع این حلقه آنقدر ادامه پیدا می کند تا مطالب مورد نظر ما به صورت کامل نمایش داده شود.

اکنون با کد ساده ی حلقه آشنا شدید. ولی این کافی نیست و باید حلقه ای قوی تر و کامل تر تهیه کنیم. در حلقه جدید کدهایی مربوط به تگهای بیشتر و تگ صفحه بعد را می خواهیم اضافه نماییم.

حال ﻧﻮﺑﺖ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﻋﻨﻮان ﭘﺴﺖ ﻫﺎ ﺷﺪه اﺳﺖ وﻟی ﭼﮕﻮﻧﻪ؟ ﺟﻮاب ﺳﻮال ﺧﻴلی ﺳﺎده است . برای اینکار از تگ the_title () استفاده میکنیم ﺗﺎ ﻋﻨﻮان ﻫﺮ ﭘﺴﺖ را از ﺑﺎﻧک اﻃﻼﻋﺎتی درﻳﺎﻓﺖ ﻧﻤﺎﻳﻴﻢ. عنوان گرفته شده را با تگ <a> به تگ ()the_permalink ﻟﻴﻨک ﺧﻮاﻫﻴﻢ ﻛﺮد و ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ راﺣتی ﻛﺎرﺑﺮ ﺑﺎ ﻛﻠﻴک روی ﻋﻨﻮان ﭘﺴﺖ ﺑﻪ ﻟﻴﻨک ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ آن ﺧﻮاﻫﺪ رﻓﺖ .

ﺷﺎﻳﺪ ﺷﻤﺎ ﻫﻢ ﻣﺜﻞ ﻣﻦ ﺑﺨﻮاﻫﻴﺪ اﻃﻼﻋﺎت ﺑﻴﺸﺘﺮی از ﺑﺎﻧک اﻃﻼﻋﺎﺗی اﺳﺘﺨﺮاج ﻛﻨﻴﺪ ، اطلاعاتی مانند زمان منتشر شدن پست ، ﻓﺮدی ﻛﻪ آﻧﺮا ﭘﺴﺖ ﻛﺮده اﺳﺖ ، دﺳﺘﻪ ﺑﻨﺪی ﻣﻄﻠﺐ ، ﺗﮓ ﻫﺎ و ﻛﺎﻣﻨﺖ ﻫﺎی ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ آن.
در اداﻣﻪ ﺑﺮای ﺗﻜﻤﻴﻞ اﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﻣﻦ ﻧﺎم ﻧﻮﻳﺴﻨﺪه ی ﻣﻄﻠﺐ و ﺗﺎرﻳﺦ اﻧﺘﺸﺎر را ﻗﺒﻞ از ﻣﻄﻠﺐ اﺻلی و اﻃﻼﻋﺎتی ﻣﺎﻧﻨﺪ دﺳﺘﻪ ﺑﻨﺪی ، ﺗﮓ ﻫﺎ و ﻛﺎﻣﻨﺖ ﻫﺎ را ﺑﻌﺪ از ﻣﺘﻦ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻗﺮار می دﻫﻢ .اﮔﺮ ﺑﺨﻮاﻫﻴﻢ ﺗﻤﺎمی ﻧﻜﺎتی را که گفتم ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻛﺪ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻛﻨﻴﻢ ﻛﺪﻣﺎن ﺑﻪ ﺻﻮرت زﻳﺮ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ :

پیمایشگر
برای پیمایش بین پست های مختلف بدون شک باید راهی در نظر بگیریم. برای انجام این کار از دو تگ وردپرس به نامهای ()next_posts_link و ()previous_posts_link  استفاده خواهیم کرد. درک این بخش کمی منطقی نیست. تابع اول کارش این است که وقتی کاربر روی آن کلیک می کند به مطلب قبلی می رود و اگر روی لینکی که تابع دوم یعنی ()previous_posts_link ایجاد می کند کلیک کنید پست بعدی نمایش داده می شود . از نظر ترجمه زبانی و واقعیتی که این تابع ها چه کار می کنند کمی گیج کننده است. این نکته را حتما در نظر داشته باشید.

همانند تمامی اجزا صفحه index.php باید دقت خوبی در استفاده از این کد ها داشته باشید تا به بهترین نحو ممکن کار کنند. من دوست دارم پیمایشگر وبلاگم در بالا و پایین مطلب اصلی نمایش داده شود. البته در صورتی که خواستید می توانید پیمایشگر ها را در شرایطی خاص مخفی نمایید. برای مثال در برگه ها جستجو و یا برگه های که دیگر پست های قدیمی تر وجود ندارد نیازی به نمایش خروجی این توابع نداریم پس بهتر است کدی بنویسیم تا چیزهای غیر ضروری را مخفی نماید و باعث شلوغی بیهوده صفحه نشود.

کاری که در کد بالا انجام داده ایم چیست؟ در اصل ما کنترل می کنیم تا بفهمیم حداکثر تعداد برگه های که در حلقه باید اجرا شود چقدر است و اگر تعداد برگه ها بیشتر از ۱ باشد ما پیمایشگر را به خروجی می فرستیم. کدی که برای نمایش در قبل و بعد از حلقه اصلی نیاز داریم به صورت زیر خواهد بود.

قبل از حلقه

بعد از حلقه

باید خدمت شما عرض کنم که کار ما با فایل index.php به اتمام رسیده است. فقط در آخر این فایل خط زیر را قبل از تگ ()get_footer قرار دهید تا ستون کناری هم به پوسته اضافه شود:

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با ما

شماره تماس

برگشت به منوی تماس ها

پشتیبانی واتساپ

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها